Bonfire Night

Co roku w wieczór piątego listopada niebo nad Anglią rozświetla się od tysięcy fajerwerków. To Bonfire Night albo inaczej Guy Fawkes Night. Tak mieszkańcy Wysp świętują udaremnienie zamachu na króla Anglii i Szkocji, Jakuba I.
Historia sięga nocy z czwartego na piątego listopada 1605 roku, kiedy w Londynie, w podziemiach Parlamentu, znaleziono Guya Fawkesa, który zamierzał wysadzić budynek w powietrze, uśmiercając tym samym, obok króla, członków Izby Lordów.
Spiskowiec został złapany i skazany na śmierć, a wraz z nim pozostali napastnicy, między innymi faktyczni autorzy zamachu Thomas Percy  i Robert Catesby.

Tradycją jest, że Anglicy tego dnia spotykają się, by tłumnie uczestniczyć w pokazach sztucznych ogni. Wydarzeniu towarzyszą festyny, a tam atrakcje dla dzieci i dorosłych - wesołe miasteczka, kramy z jedzeniem i piciem, do kupienia świecące gadżety, występy lokalnych zespołów. Ogólna zabawa i radość, którym nie przeszkadzają zimno, wszechobecne błoto i deszcz.
W tym roku piąty listopada wypadał w czwartek, więc większość imprez zaplanowanych zostało na weekend 7-8 listopada.
My w niedzielę wybraliśmy się do Athletic Ground na Richmond. Tu tematem imprezy były piosenki z muzykali, więc piliśmy grzane wino i zajadaliśmy się  hiszpańskimi churros między innymi w rytm hitów z Mamma Mia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 RYŚKA DOMOWA , Blogger